W sytuacji, gdy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego na banku nie spoczywa obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku od Przychodów (dochodów), które:
a) są wypłacane za pośrednictwem Biura Maklerskiego,
b) uzyskałaś/uzyskałeś z papierów wartościowych wyemitowanych przez podmiot (emitenta) nieposiadający siedziby w Polsce[1],
przekażemy Ci (klientowi: rezydentowi jak i nierezydentowi Polski) świadczenie (pożytki z papierów wartościowych) w kwocie wypłaconej nam przez tego emitenta lub inny podmiot pośredniczący w tej wypłacie.
Informację o wysokości wypłacanych pożytków (przychodów) z papierów wartościowych wyemitowanych przez emitenta, który nie jest polskim rezydentem (w tym także emitenta zagranicznego notowanego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie) i kwotach ewentualnego podatku, który mógł zostać pobrany przez płatnika (inny podmiot niż my, np. emitenta) otrzymasz w:
a) historii operacji na rachunku inwestycyjnym, która jest dostępna w przeglądarkowym serwisie PKO supermakler. Kliknij na numer rachunku w prawym górnym rogu > Historia > sekcja Zestawienie operacji finansowych,
b) naszym Punkcie Obsługi Klienta, na wydruku historii finansowej,
c) formie potwierdzenia, na Twoją pisemną prośbę.
Uwaga: Jeśli bank nie pobrał podatku, nie oznacza to, że zwalnia to Ciebie z obowiązku samodzielnego rozliczenia z podatku (indywidualnego rozliczenia podatkowego z właściwym Urzędem Skarbowym). Przy rozliczeniu uwzględnij obowiązujące Cię przepisy prawa podatkowego (art. 30a ust. 11 w związku z art. 45 ust. 3b Ustawy).
1 Przychody (dochody) z papierów wartościowych, których emitentem jest podmiot niebędący polskim rezydentem podatkowym nie są przychodami osiąganym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – potwierdza to treść odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację nr 27775 z dnia 24 stycznia 2019 r.