Informacja o podatku dochodowym od osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej) od przychodów z kapitałów pieniężnych związanych z papierami wartościowymi zapisanymi na rachunku papierów wartościowych prowadzonym przez Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego

Materiał ma charakter informacyjny. Jego celem jest udzielenie podstawowych informacji dotyczących rozliczenia podatku od przychodów z kapitałów pieniężnych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 26 ze zm.), zwana dalej: „Ustawą” wg stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2022 r.

 

Informacje ogólne

Zgodnie z art. 41 ust. 4d Ustawy, płatnik (odpowiednio: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna; dalej Bank) pobiera zryczałtowany podatek, jeśli łącznie spełnione są następujące przesłanki:

a)     Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego prowadzi rachunki papierów wartościowych dla podatników oraz
b)     dochody (przychody) podatnika wiążą się z papierami wartościowymi zapisanymi na tych rachunkach oraz
c)     wypłata świadczenia na rzecz podatnika następuje za pośrednictwem podmiotów prowadzących rachunek papierów wartościowych na rzecz podatnika oraz
d)     dochody (przychody) podatnika zostały uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obowiązki płatnika podatku aktywują się dla wybranych typów Przychodów (dochodów) osiąganych przez Klienta, związanych z posiadanymi papierami wartościowymi, pośród których należy w szczególności wymienić:

a)     dywidendy,
b)     odsetki i dyskonto od papierów wartościowych,
c)     dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Uwaga

W przypadku Przychodów (dochodów) związanych z papierami wartościowymi zapisanymi na rachunku zbiorczym, obowiązki płatnika zgodnie z art. 41 ust. 10 Ustawy, zostały nałożone na podmioty prowadzące te rachunki, jeśli za ich pośrednictwem następuje wypłata należności z wyżej wskazanych tytułów. Bank pobierze zryczałtowany podatek od Przychodów (dochodów) Klienta osiąganych w związku z papierami wartościowymi zapisanymi na rachunku zbiorczym prowadzonym przez Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego, uwzględniając obowiązujące przepisy Ustawy oraz właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (po przedłożeniu przez Klienta certyfikatu rezydencji).

Stawka podatku

Podstawowa stawka podatku wynosi 19%.

Przychody podatników (Klientów) nieposiadających rezydencji podatkowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (nierezydenci) - Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego dochowując należytej staranności, ustala i pobiera podatek z uwzględnieniem przepisów właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska. Warunkiem zastosowania obniżonej stawki opodatkowania wynikającej z umowy międzynarodowej lub niepobrania (niezapłacenia) podatku zgodnie z taką umową, jest przedłożenie przez Klienta aktualnego certyfikatu rezydencji podatkowej, potwierdzającego rezydencję podatkową na dzień osiągnięcia Przychodów (dochodów)[1].

Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego – obowiązek poboru podatku

Obowiązkiem Banku jest pobór zryczałtowanego podatku dochodowego od Przychodów (dochodów) podatnika – osoby fizycznej (Klienta Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego), gdy łącznie zostaną spełnione wszystkie wyżej wymienione przesłanki art. 41 ust. 4d Ustawy.

Przychody (dochody) osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (należności wypłacane z tytułu papierów wartościowych (dywidendy, odsetki) wyemitowanych przez podmioty niebędące polskimi rezydentami podatkowymi)

W sytuacji, gdy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego na Banku nie spoczywa obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku od Przychodów (dochodów) wypłacanych Klientowi za pośrednictwem Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego, uzyskanych z papierów wartościowych wyemitowanych przez emitenta niemającego siedziby w Polsce[2], Klientowi zostanie przekazane świadczenie w kwocie wypłaconej przez tego emitenta lub inny podmiot pośredniczący w tej wypłacie.  

Informację o wysokości wypłacanych pożytków z papierów wartościowych wyemitowanych przez emitenta niebędącego polskim rezydentem (w tym także emitenta zagranicznego notowanego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie) i kwotach podatku, który mógł zostać pobrany przez płatnika (podmiot inny niż Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego np. emitenta), Klient może wówczas uzyskać w następujący sposób:

a)     z historii operacji na rachunku pieniężnym, która jest dostępna w  serwisie PKO supermakler, klikając na numer rachunku w prawym górnym rogu > Historia > sekcja Zestawienie operacji finansowych,
b)     w Punkcie Obsługi Klienta Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego z wydruku historii finansowej
c)     w formie potwierdzenia na indywidualną pisemną prośbę Klienta.

Wymaga podkreślenia, że fakt niepobrania podatku przez Bank, nie zwalnia Klienta (podatnika) z obowiązku  odpowiedniego samodzielnego rozliczenia z podatku w zeznaniu podatkowym, z uwzględnieniem obowiązujących Klienta przepisów prawa podatkowego (art. 30a ust. 11 w związku z art. 45 ust. 3b Ustawy).

Obowiązki informacyjne Banku dla Przychodów (dochodów) nierezydentów

W związku z poborem zryczałtowanego podatku dochodowego (na podstawie art. 41 ust. 4d Ustawy), Bank realizuje obowiązki informacyjne tj. przekazuje podatnikom – nierezydentom oraz urzędom skarbowym, przy pomocy których naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonują swoje zadania, informację IFT-1R, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Wymaga podkreślenia, że Przychody (dochody) osiągane przez Klientów – rezydentów, nie są objęte analogicznym obowiązkiem. Informację o ewentualnym pobranym przez Bank podatku, Klienci odczytają zatem wyłącznie z historii operacji na rachunku pieniężnym.



[1] Od 1 stycznia 2022 r. obowiązywał art. 41 ust. 12 Ustawy, zgodnie z którym jeśli łączna kwota dokonanych na rzecz podmiotu powiązanego wypłat (świadczeń) lub postawionych do jego dyspozycji pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29 ust. 1 pkt 1 (np. odsetki, prawa autorskie) i art. 30a ust. 1 pkt 1-5a (m. in. odsetki, dyskonto, dywidendy) przekracza w roku podatkowym obowiązującym u wypłacającego te należności łącznie kwotę 2 000 000 zł na rzecz tego samego podatnika, płatnik (Bank) jest obowiązany pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, stosując podstawowe stawki podatku określone w powołanych przepisach (odpowiednio 20% i 19%) od nadwyżki ponad kwotę 2 000 000 zł, z pominięciem stawki podatku, zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Rozporządzeniem MF z dnia 30 czerwca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 poz. 1382) na okres od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. wyłączono stosowanie przytoczonej regulacji.

[2] Przychody (dochody) z papierów wartościowych, których emitentem jest podmiot niebędący polskim rezydentem podatkowym nie są  przychodami osiąganym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – potwierdza to treść odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację nr 27775 z dnia 24 stycznia 2019 r.